Pan Miroslav KUNC se zúčastnil výborně obsazeného šachového turnaje v Kunovicích, na kterém zastihnul i českého velmistra Davida NAVARU.

Turnaj byl poznamenán počasím. Takové horko na rapidu jsem ještě nezažil. Jinak prostředí perfektní, pořadatelé bez problémů, bufet střídmý…. dal jsem si párek. Pořádat takový turnaj není jednoduché, a především to chce pořádný balík peněz. Podle mého střízlivého odhadu 30-50 000 Kč (velmistři asi dostali startovné). Hrálo se bojovně, nikdo nedal nikomu nic zadarmo a rychlých remis bylo minimum. Předal jsem dárek D. Navarovi od Emilka Macury, ale přiznám se, že rozhovor nebyl… no jiný svět.

V prvním kole jsem nastoupil proti:
Miroslavu Janíkovi (ELO 1625) – výměnná francouzská – hrál velmi dobře, ale nakonec jsem jej udolal.

Ve druhém kole jsem nastoupil proti:
Tomáši Dvouletému (1808) – od začátku hrál soupeř na remis a konečná pozice v podobě věžové koncovky opravdu byla čistá remis. Co se dá dělat.

Ve třetím kole jsem nastoupil proti:
Zbyňku Hráčkovi (2569) – černými výměnná francouzská!!! Po 20-25 tahu čas lepší o 4 minuty a lepší pozice! Třítahovou kombinací jsem si mohl vzít pěšce za protiútok soupeře, to jsem ale odmítl. Naopak jsem po přechodné oběti figury o pěšce přišel. Vše jsem vsadil na útok a vrazil do něj dalšího pěšáka. Soupeř se však ubránil a přes jeho časovou tíseň (!) – technicky partii vyhrál. Dostal jsem pochvalu za výkon, ale výsledek = 0!

Ve čtvrtém kole jsem nastoupil proti:
Vladislavu Hrtanovi (1604), již potřetí černými a zase výměnná francouzská. Vymýšlel jsem nemožné, nekorektně obětoval pěšce a nakonec jsem zachraňoval remis.

V pátém kole jsem nastoupil proti:
Josefu Burdovi (1832) – soupeře pravidelně porážím a i tentokrát jsem pěknou kombinací získal pěšce. Soupeř však získal protihru a tlačil mě až to nebylo pěkné. Myslel jsem, že získávám figuru, ale vzápětí jsem pěkným obratem ztratil věz. Asi po 10 tazích jsem to soupeři oplatil. Vzniklou věžovou koncovku jsem po mnoha tazích dotáhl do vítězného konce. Uf, to byla fuška.

V šestém kole jsem nastoupil proti:
Sofii Přibylové (1864) – soupeřka si partii zapisovala, ztrácela čas a to se jí nevyplatilo. Pod tlakem špatného času jsem ji přehrál a zmatoval. 

V sedmém kole jsem nastoupil proti:
Julii Movsesjanové (2321) – měl jsem černé, francouzská a soupeřka mě přehrála.
Stál jsem špatně, soupeřka obětovala kvalitu, ale neviděla třítahový mat. Ustál jsem to. V domnění, že rychle vyhraji jsem obětoval kvalitu zpět, ale jedním tahem soupeřky se situace vrátila do „normálu“). Vzniklá věžová koncovka (každý měl 4 pěšce) byla velmi zajímavá a mě to v oboustranné časové tísni spadlo!!Nedokázal jsem hrát každé tři vteřiny tah!  Tempo bylo 13 minut + 3 vteřiny na každý tah. Nejlepší výkon na turnaji a zase 0.

V osmém kole jsem nastoupil proti:
Janovi Čuridlo (1860) – soupeř byl velmi unaven a „v podstatě“ se sám složil

V devátém kole jsem nastoupil proti:
Pavlu Frýbortovi (1812) – porážím jej, ale občas i prohraju. Obětoval jsem mu figuru a honil krále z g1 až na c4. Měl jsem figuru a pěšce více a přehlédl jsem jednotahový mat! A včil, kde je spravedlnost, je to jako u soudu. Partie byla absolutně vyhraná a pokud by se tak stalo obsadil by jsem 14. místo. Nic by to neřešilo, ale taková hrubka nakonec dovede znechutit celý turnaj. Pavel Frýbort bral po této výhře několik cen, budiž mu přáno.

 

http://www.sachykunovice.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=472:2017-06-25-20-58-41&catid=6:dospli

Závěrem k turnaji:
Myslím, že pro náš oddíl tudy cesta nevede. Pokud je rozdíl v síle účastníků tak velký, pak je to jako stolní tenis.
O výsledku rozhoduje jeden míček, jedna partie. Pokud budeme pořádat další ročník memoriálu Jana Kropáčka, pak omezení výkonnosti účastníků na max. 2200-2300 ELO je naprosto správné. Čili turnaj pro nižší a střední šachovou třídu.

Do turnaje FIDE OPEN STARÉ MĚSTO 2017 nebudu hrát žádný turnaj. Budu se připravovat a chci si s chutí zahrát.

Šachu zdar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *